Skolioza u dzieci – cywilizacyjna dolegliwość będąca efektem błędów rodzicielskich

Już od wielu lat lekarze nie są w stanie całkowicie określić dokładnych przyczyn nabycia skoliozy u dzieci. Skrzywienie kręgosłupa w okresie dorastania może mieć poważne konsekwencje w kolejnych etapach rozwoju organizmu. Niestety wśród szeregu czynników, które wpływają na wadę postawy wśród dzieci wymienia się błędy niedoświadczonych i nieświadomych tego rodziców. Delikatny i dopiero rozwijający się układ kostny wymaga określonego obchodzenia się z nim.

Sytuacje sprzyjające rozwojowi skoliozy

Już na etapie noworodkowym może dojść do skrzywień kręgosłupa. Zbyt wczesne pionizowanie, tj. przymusowe sadzenia lub nauka chodzenia może za kilka lat objawić się jako skolioza. To samo dotyczy sytuacji, w której kilkumiesięczne dziecko trzymane jest w nosidełku w pozycji pionowej. Rodzice powinny być wyczuleni, kiedy ich pociecha siada przed komputerem, telewizorem lub podczas zabawy spoczywa na jednej pięcie.

Pierwsze symptomy skoliozy u dzieci

Kiedy rodzic może zauważyć skoliozę u swojego dziecka? Warto obserwować plecy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze specjalistą. Niepokojącymi sygnałem mogą być nadmiernie wystające łopatki, garb żebrowy, czyli wystąpienie wypukłości z jednej strony pleców oraz wcięcie w talii, które zaznaczone jest wyraźniej z jednej strony. Niestety skolioza jest trudno do zauważenia, często do jej rozpoznania dochodzi przypadkowo, jak np. podczas dokonywanych bilansów zdrowia dziecka.

Leczenie i rehabilitacja skrzywienia kręgosłupa

Lekarz podejmujący się leczenia małego pacjenta przyjmuje za główny cel zahamowanie pogłębiania się skoliozy oraz zmniejszenie występującego skrzywienia. Często stosuje się gorset ortopedyczny, która ma na celu wzmocnić prawidłową postawę. W trudniejszych przypadkach wymaga się użycia specjalistycznych aparatów oraz gipsów korygujących. Specjaliści zalecają także pływanie i zestawy ćwiczeń, które mogą zahamować rozwój skoliozy.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *