Stawy kolanowe to główne amortyzatory układu ruchu człowieka. Stąd też wielokrotnie i nadmiernie obciążane ulegają szybkiemu zużyciu, co wiąże się z ryzykiem rozwoju bardzo poważnych schorzeń. Chondromalacja rzepki należy do grona tych przypadłości, często staje się przyczyną wizyt u fizjoterapeutów. Jakie są pierwsze symptomy i objawy chondromalacji? Czy prawidłowa rehabilitacja jest w stanie przywrócić pacjenta do pełnej sprawności?
W jaki sposób rozwija się chondromalacja rzepki?
Tkanka chrzęstna charakteryzuje się dużą elastycznością, zwartą budową i sporą wytrzymałością. Niestety z biegiem lat ten fundamentalny budulec struktury narządu ruchu ulega stopniowemu zmiękczeniu. Degradacja następuje początkowo w głębokich warstwach, a później dociera do powierzchownych części. Jednolita struktura chrząstki przekształca się w swoistą gąbkę, a ubytki rozprzestrzeniają się. Kolagen, który jest głównym składnikiem chrząstki systematycznie niszczeje, mamy wówczas do czynienia z chondromalacją rzepki.
Następstwa zmian zwyrodnieniowych chrząstki
Chondromalacja rzepki rozwijająca się w tkance chrzęstnej jest bardzo dokuczliwym schorzeniem. Towarzyszą jej silne dolegliwości bólowe odznaczające się rozlanym charakterem. Dyskomfort odczuwalny jest w przedniej części stawu kolanowego, czyli w okolicach rzepki. W miarę upływu czasu ból nasila się i obecny jest także podczas spoczynku. W wielu przypadkach utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Niezbędna rehabilitacja ortopedyczna w przypadku chondromalacji rzepki
Interwencja fizjoterapeuty jest niezbędna zarówno w początkowym etapie występowania problemów, jak i po operacji chirurgicznej. Rehabilitacja ma posłużyć zniwelowaniu występujących przykurczów i ograniczeń. Chondromalacja rzepki jest w stanie upośledzić prawidłowe techniki poruszania się, dlatego praca fizjoterapeutów powinna opierać się na przemyślanym treningu oddającym wzorce ruchowe. Terapia uzupełniana jest masażem tkanek głębokich, kinesiotapingiem czy też pinopresurą.