Chondromalacja rzepki – główne przyczyny i objawy

Stawy kolanowe to główne amortyzatory układu ruchu człowieka. Stąd też wielokrotnie i nadmiernie obciążane ulegają szybkiemu zużyciu, co wiąże się z ryzykiem rozwoju bardzo poważnych schorzeń. Chondromalacja rzepki należy do grona tych przypadłości, często staje się przyczyną wizyt u fizjoterapeutów. Jakie są pierwsze symptomy i objawy chondromalacji? Czy prawidłowa rehabilitacja jest w stanie przywrócić pacjenta do pełnej sprawności?

W jaki sposób rozwija się chondromalacja rzepki?

Tkanka chrzęstna charakteryzuje się dużą elastycznością, zwartą budową i sporą wytrzymałością. Niestety z biegiem lat ten fundamentalny budulec struktury narządu ruchu ulega stopniowemu zmiękczeniu. Degradacja następuje początkowo w głębokich warstwach, a później dociera do powierzchownych części. Jednolita struktura chrząstki przekształca się w swoistą gąbkę, a ubytki rozprzestrzeniają się. Kolagen, który jest głównym składnikiem chrząstki systematycznie niszczeje, mamy wówczas do czynienia z chondromalacją rzepki.

Następstwa zmian zwyrodnieniowych chrząstki

Chondromalacja rzepki rozwijająca się w tkance chrzęstnej jest bardzo dokuczliwym schorzeniem. Towarzyszą jej silne dolegliwości bólowe odznaczające się rozlanym charakterem. Dyskomfort odczuwalny jest w przedniej części stawu kolanowego, czyli w okolicach rzepki. W miarę upływu czasu ból nasila się i obecny jest także podczas spoczynku. W wielu przypadkach utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Niezbędna rehabilitacja ortopedyczna w przypadku chondromalacji rzepki

Interwencja fizjoterapeuty jest niezbędna zarówno w początkowym etapie występowania problemów, jak i po operacji chirurgicznej. Rehabilitacja ma posłużyć zniwelowaniu występujących przykurczów i ograniczeń. Chondromalacja rzepki jest w stanie upośledzić prawidłowe techniki poruszania się, dlatego praca fizjoterapeutów powinna opierać się na przemyślanym treningu oddającym wzorce ruchowe. Terapia uzupełniana jest masażem tkanek głębokich, kinesiotapingiem czy też pinopresurą.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *